Регіональні координаторки українського відділу Жіночої демократичної мережі МРІ обрані до Верховної Ради

За результатами виборів, що пройшли 21 червня, дві регіональні лідерки Жіночої демократичної мережі (ЖДМ/WDN) Міжнародного республіканського інституту (МРІ) були обрані до Верховної Ради: Марія Мезенцева, яка виконує функції регіональної координаторки мережі по Східній Україні, і Оксана Савчук, регіональна координаторка у Західній Україні. У Верховній Раді нового скликання Мезенцева представлятиме партію «Слуга народу», тоді як Савчук пройшла від партії «Свобода». Загалом вісім членкинь ЖДМ, які водночас займають місцеві виборні посади у своїх громадах, балотувалися до парламенту у липні.

Марія Мезенцева

Марія Мезенцева, регіональна координаторка УЖДМ по Східній Україні і тепер колишня депутатка Харківської міської ради, протягом останніх п’яти років як депутат місцевої ради та член ЖДМ активно просувала ідеї ґендерної рівності та участі жінок в політичному житті України. «Ми вже попрацювали над створенням жіночого відділу всередині партії як на регіональному, так і на загальнонаціональному рівні, і тепер я планую приєднатися до міжфракційного об’єднання «Рівні можливості», щоб продовжувати будувати мости для співпраці з жінками-депутатами від інших політичних партій у парламенті», – сказала Мезенцева в недавньому інтерв’ю після свого обрання до парламенту.

Оксана Савчук

Оксана Савчук, регіональна координаторка УЖДМ по Західній Україні, раніше двічі обиралася до Івано-Франківської міської ради, а останнім часом була секретарем міської ради. На цій посаді вона активно підтримувала демократичні ініціативи та організувала в Івано-Франківську «Місячник жіночого здоров’я». Савчук планує продовжувати свою активну співпрацю з ЖДМ в ролі регіональної координаторки й під час роботи в парламенті. Вона виступає за створення ефективної робочої групи в парламенті, яка сприятиме внесенню в порядок денний питань про ґендерну рівність та участь жінок у політиці. 

Нещодавні вибори в Україні поставили новий рекорд з кількості жінок, обраних до парламенту: 86 жінок-депутатів порівняно з 53 у попередньому скликанні. Це означає, що Верховна Рада України на 20 відсотків складатиметься з жінок. Загалом спостерігається чітка тенденція до збільшення участі жінок в українській політиці та громадському житті. Усі політичні партії мають серед своїх членів жінок, як на місцевому, так і на національному рівні. До парламенту 2019 року увійшли 32 кандидатки від пропрезидентської партії «Слуга народу»; дев’ять від «Європейської солідарності»; вісім від партії «Голос»; п’ять від «Батьківщини» та п’ять від «Опозиційної платформи». Крім того, 26 жінок пройшли до Верховної Ради по одномандатних округах. Ці цифри говорять про збільшення кількості жінок в парламенті на вісім відсотків, порівняно з попереднім скликанням, і на 17 відсотків, порівняно з парламентом першого скликання, обраного в незалежній Україні у 1994 році. Те, що до Верховної Ради пройшли координаторки ЖДМ із західного та східного регіону, представляючи як опозиційну, так і правлячу партії, свідчить про можливості для жінок, які активно беруть участь у політичних процесах в Україні, незалежно від їхніх регіональних та ідеологічних відмінностей.          

Міжнародний республіканський інститут продовжує підтримувати активну участь жінок у громадському та політичному житті через Жіночу демократичну мережу. Завдяки підтримці Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Національного фонду на підтримку демократії США (NED), МРІ та Жіноча демократична мережа  мають можливість і надалі просувати важливі питання, пов’язанні з ґендерною рівністю у парламенті, та залучати й навчати жінок для участі в місцевих та загальних виборах.
 

Досягнення та Історії