Молодь змінює свої громади завдяки підтримці Міжнародного республіканського інституту

Міжнародний республіканський інститут (МРІ) має багато прикладів успішної участі молодих людей у програмах МРІ, де вони здобувають навички, необхідні для того, щоб стати лідерами у своїх громадах. І завдяки своєму лідерству молодь робить позитивний внесок у розвиток місцевих громад. Один із недавніх прикладів, який привернув велику увагу ЗМІ, – історія успіху Катерини Боровик із Кам'янського, невеликого українського містечка у Дніпропетровській області. Після закінчення однієї з молодіжних навчальних програм МРІ, Катерина на основі отриманих знань створила Молодіжний центр у своєму рідному місті, спільний простір для молодих людей, де вони можуть зустрічатися, ділитися ідеями про те, як поліпшити свою громаду через політичну діяльність та водночас розвивати власні лідерські якості. Марія Прохоренко із Чернігова, разом з іншими учасниками Школи молодого політика МРІ, розробила проєкт щодо протидії булінгу в школах, який отримав 80 тисяч гривень із бюджету Чернігівської міської ради.

Нещодавно, 18-річний студент став лідером змін у своєму рідному селі Дар’ївка на Херсонщині, на півдні України. Данило Щоголь зі своїм проєктом створення парку в селі переміг в обласному конкурсі розвитку громад та отримав 150 тисяч гривень на його реалізацію. Створення парку є лише маленькою частиною великої стратегії розвитку села, оскільки Данило має амбітні цілі на майбутнє, зокрема, – здійснювати зміни, використовуючи всі свої можливості як громадського активіста, так і політичного діяча. 

Сьогодні українські села переживають не найкращі свої часи. І якщо міграція населення в міста у пошуках кращих можливостей працевлаштування чи освіти є проблемою не тільки України, але й загальносвітовою тенденцією ХХІ століття, то пошарпаний стан доріг і відсутність належної інфраструктури, закинуті ферми, відсутність належних парків, зон для відпочинку та дозвілля є наслідком радянського минулого. Українським селам бракує соціально-культурного життя, творчого розвитку та комфорту, і це дуже відчутно саме для молоді. 

Данило любить своє село Дар’ївка і намагається покращити якість життя в селі. Він бачить село як місце, де життя може бути таким же захоплюючим та динамічним, як у великих містах України: гідним, заможним і сповненим можливостей. Він хоче, щоб українці позбулися стереотипів про те, що люди, які живуть у сільській місцевості, меншою мірою прагнуть до поліпшення життя своїх громад. Активну діяльність задля реалізації свого бачення він почав декілька років тому, коли разом з сільською громадою вирішили згуртуватися та разом побудувати дитячий майданчик. Тоді Данилові та однодумцям вдалося провести кампанію фандрейзингу та зібрати 60 тисяч гривень на встановлення сучасного великого дитячого майданчика. Ця перемога дуже мотивувала Данила та вселила бажання продовжувати зміни у своєму селі. Хлопець почав шукати можливості для розвитку та реалізації своїх ідей, і саме в цей момент він став учасником програми МРІ – Школи молодого політика (ШМП), яка докорінно змінила його життя.

Під час навчання у школі Данило отримав необхідні знання щодо можливостей розвитку громад та набув навичок для успішного втілення проєктів, таких як залучення коштів та управління ними. Завдяки ШМП він дізнався про можливість отримання фінансування для проєктів розвитку громад, доступних для таких же громадян, як і він. Порадившись із тренером Школи молодого політика, хлопець вирішив розробити проєкт та подати його на конкурс.

Так виникла ідея створення парку в селі. І якщо у містах чимало парків знаходяться в занедбаному стані, то у селах парки часто взагалі є рідкістю, їх просто не існує. Тож ідея проєкту до Данила прийшла легко, оскільки сільській молоді просто не було де відпочивати та проводити дозвілля у селі. Данило вирішив, що варто створити парк з алеєю, лавочками, ліхтарями, літньою сценою, де можна було би прогулятися, відпочити, а у святкові дні – провести фестивалі. Данило представив ідею проєкту на зустрічі з односельцями та представниками сільради, і йому вдалося переконати людей у важливості цього проєкту. В результаті, сільська рада виділила землю та навіть погодилася співфінансувати проєкт. Співфінансування проєкту декількома сторонами (наприклад місцева влада, бізнес, донори) є однією з умов донорських та інших конкурсів, що є своєрідною гарантією виконання проєктів, і часто наявність домовленостей щодо спільного фінансування є ключовим фактором для отримання основної частини фінансування від основного донора. За словами Данила, спілкування із сільським головою щодо підтримки проєкту було першим досвідом спілкування із представником влади. За його словами, багатьох людей лякає поняття влади, депутатів, мерів, усі ці посадовці здаються недосяжними, оскільки їх можна побачити тільки на екранах телевізора. Але, як він зрозумів, це часто звичайні люди, з якими можна знайти спільну мову. Як каже Данило, «комунікація є королевою процесів». В результаті сільська рада виділила 40 тисяч гривень для парку, 30% від усього бюджету. Після реєстрації проєкту на конкурс, наступним викликом для Данила була презентація проєкту на засіданні експертної комісії Херсонської обласної ради, яка розглядала надіслані на конкурс заявки. В результаті успішної презентації, проєкт переміг у конкурсі й отримав 150 тисяч гривень на створення «Парку Героїв» в селі Дар’ївка. У 2019 році проєкт був затверджений, і були виділені кошти для початку будівництва.

Станом на сьогодні будівництво парку перебуває на активній стадії реалізації, вже закуплені всі матеріали, привезена бруківка та поступово проходять етапи будівництва. «Парк Героїв» – це не просто місце для відпочинку, в першу чергу – це пам’ять про трьох односельців, які загинули боронячи Україну під час військового конфлікту на Донбас.

 

Данило стверджує, що конкурс проєктів на розвиток громад від Херсонської обласної ради – це з однієї сторони дуже простий спосіб отримати кошти: потрібно написати класний проєкт і відправити на конкурс. Але з іншої сторони, за словами Данила, той факт, що йому вдалося виграти 150 тисяч на створення парку не означає, що кожному підлітку це вдасться. Щоб досягти успіху, необхідна послідовна й постійна робота: коли в тебе є ціль – ти шукаєш інформацію, шукаєш можливості її реалізації. Протягом процесу написання та реєстрації проєкту в Данила виникало чимало труднощів і було багато складних завдань, але в критичні моменти хлопець знав, що він завжди може звернутися до тренерів ШМП, які були готові допомогти підтримати його інтерес та дати йому знання щодо стратегій успіху. Данило відзначає, що Школа Молодого Політика дала йому комплексні, системні знання, що допомогли в теоретичній розробці проєкту та в практичній реалізації викликів та цілей. На сьогодні Данило ділиться своїм досвідом написання, перемоги та реалізації власного проєкту з учасниками Школи Молодого Політика в інших містах. Так, Данило уже відвідав Одесу, Павлоград та інші міста. Головний меседж, яким Данило ділиться зі своїми ровесниками, – «робити зміни – це класно! Головне не блокувати себе на етапі ідеї й не надто перейматися питаннями, а звідки взяти гроші, там серйозні тьоті і дяді... просто рухатися вперед».

Сам «Парк Героїв» є частиною масштабнішого проєкту розвитку села, над яким працює Данило з однодумцями – у планах створення унікального комфортного простору для розвитку сільської громади. Наступна частина проєкту, над якою Данило працює, – будинок культури. Паралельно з основним проєктом побудови парку, Данило уже встиг реалізувати декілька великих заходів у рідному селі – ремонт сільської школи, створення «Резиденції Діда Мороза», святкування Івана Купала, проведення «Етно Фесту», на який приїздили гості із самого Херсона. За словами Данила кожен з цих заходів і проєктів має незворотний результат та вплив на місцевий добробут. 

Досягнення та Історії