Громадський активіст у Запоріжжі бореться за право жити в зеленому місті

Запоріжжя відоме як промислове місто з великою кількістю металургійних підприємств. Місцеві мешканці відчувають на собі згубні наслідки забруднення в результаті виробничої діяльності. Одним з ефективних способів захисту мешканців Запоріжжя від шкідливого впливу екологічного забруднення та послаблення його наслідків є збільшення кількості доступних зелених насаджень у всьому місті.

Впродовж кількох років Ігор Зубко, голова правління Організації громадянського суспільства (ОГС) «ЕкоЗапоріжжя», бере участь в екологічному русі й бореться за збереження та збільшення кількості зелених насаджень у своєму місті. «Для мене та для мешканців Запоріжжя ця екологічна проблема завжди була важливою. Я брав участь у різних громадських заходах з екологічних питань. Крім того, до мене, як до громадського активіста, звернулися місцеві громадяни, літні жінки, які хотіли врятувати Громадський парк Запоріжжя, територію якого орендували для будівництва, і я погодився допомогти».  Як ініціатор багатьох заходів щодо охорони та відновлення парків, Ігор розумів, що питання озеленення міст має вирішуватися на основі комплексного підходу з використанням конкретної законодавчої бази. 

Було прийнято рішення: вимагати дій з боку органів місцевої влади. Деякі з вимог включають розробку документації, яка б стандартизувала управління зеленими насадженнями у Запоріжжі та забезпечила збереження та поширення цих насаджень. Громадські активісти чинили тиск на міського голову з тим, щоб він прийняв комплексну програму з перетворення Запоріжжя у зелене місто, шляхом проведення численних акцій протесту та подання петицій. Ці дії переконали міського голову створити робочу групу з метою підготовки програм з питань озеленення на 2019 - 2029 роки.  

Згодом ці активісти увійшли до складу цієї робочої групи. Після майже дев'яти місяців роботи вони провели громадську інформаційну кампанію та подали проєкт програми на сесію Запорізької міської ради. Представлений проєкт був підтриманий депутатами міської ради під час сесії 28 серпня 2019 року.

У червні 2019 року Ігор став учасником Академії громадянина, програми МРІ для громадських активістів. За словами Ігоря: «Навчання в рамках програми Міжнародного республіканського інституту допомогло мені поглибити та систематизувати знання про функціонування органів місцевого самоврядування, налагодити якісну комунікацію з представниками органів місцевої влади й іншими громадськими активістами та журналістами, а також підвищити ефективність кампаній з лобіювання інтересів громади. Після тренінгу я зрозумів важливість залучення журналістів і встановлення партнерських відносин з представниками засобів масової інформації, які зацікавлені в екологічній тематиці. Наша співпраця з журналістами допомогла нам провести якісну інформаційну кампанію щодо нагальної потреби в збільшенні кількості зелених насаджень у Запоріжжі та важливості активної участі громадян у цьому процесі. Ця інформаційна кампанія мала величезний вплив на подальші рішення міської ради».
Попри те, що міська рада прийняла комплексну програму озеленення міста Запоріжжя під назвою «Зелене місто» на 2019 - 2029 рр., Ігор вважає також необхідною участь громадськості та створення нової ефективної робочої групи з моніторингу та координації виконання цієї програми. Крім того, Ігор планує взяти участь у розробці Програми запобігання змінам клімату м. Запоріжжя. Він продовжуватиме роботу над відновленням Громадського парку Запоріжжя та боротиметься за повернення парку запорізькій громаді, застосовуючи юридичні засоби для розірвання договорів оренди забудовника. 
 

Досягнення та Історії