Як українські жінки долають ефект «скляної стелі»

"Вікторія Борисевич, жінкою-депутатом міської ради м. Херсон, Україна"

 

Жінки в усьому світі долають ефект «скляної стелі» в політиці. Дивовижні, компетентні, надихаючі жінки прокладають дорогу для інших. То чому ж ми не чуємо про них?

Багато жінок зізнаються, що навіть після обрання на посаду їхні голоси все одно залишаються непочутими, а заслуги дуже часто применшуються. Як і раніше, багато хто думає, що жінки не в змозі брати на себе відповідальність у тих сферах, які традиційно вважаються чоловічими.

Так, можливо, виступи чоловіків сприймаються більш серйозно; жінки, мабуть, більш емоційні. Ти як жінка розумієш, що за кожним питанням стоїть чиєсь життя, чиєсь майбутнє. В той час як для чоловіків більш важливі цифри та відсотки. Однак ця відмінність не повинна перешкоджати участі жінок у політиці.

Знайомтесь з Вікторією Борисевич, жінкою-депутатом міської ради м. Херсон, Україна.

Якщо б ми хотіли створити її словесний портрет, то найбільш вдалим для цього було б слово безстрашна.

Після Революції Гідності, перш ніж стати депутатом міськради, Вікторія була волонтером у своєму рідному Херсоні і надавала допомогу військовим на сході України. Бажаючи виконати свій обов’язок перед Батьківщиною, вона вирішила стати до лав Збройних сил. Однак, на відміну від колег-чоловіків, яких негайно прийняли на військову службу, Вікторії довелося б перед тим відвідувати навчальний табір під Києвом. Окрім того, після завершення навчання і виконання всіх необхідних вимог, жінки, як правило, отримують посаду медсестри, кухарки або телефонного оператора.

Вікторія була неприємно вражена, дізнавшись, що вона не зможе пройти мобілізацію, як її колеги-чоловіки. "Я вважаю це прикладом ґендерної нерівності, якщо можна так висловитися. Це дуже несправедливо. 90 відсотків добровольців з моєї волонтерської організації пішли на військову службу, і я теж хотіла піти з ними. У мене був досвід, я два роки тренувалася саме для цього!", - зазначила Вікторія.

Оскільки Вікторію не приваблювала перспектива несення служби на жодній із зазначених посад, вона вирішила натомість, що принесе більше користі своїй країні, якщо стане депутатом органів місцевого самоврядування.

У результаті місцевих виборів 2015 року Вікторію було обрано депутатом Херсонської міської ради. Зіткнувшись з проблемами, типовими для кожного новообраного депутата, Вікторія впродовж перших місяців перебування на посаді знайомилася з роботою міської ради та виконавчого комітету, а також намагалася розібратися, чому деякі політичні рішення приймаються, у той час як інші питання, що хвилюють громадян, не вирішуються.

Для того, щоб дізнатися більше про місцеву політику і проведення виборчих кампаній, Вікторія подала заявку на участь у навчальному семінарі для молодих депутатів місцевого рівня, організованому Міжнародним республіканським інститутом.  Після першого етапу навчання та участі в навчальній поїздці до Луцька за підтримки МРІ Вікторію обрали учасником Всеукраїнської конференції МРІ для жінок-депутатів місцевих рад під назвою "Сила в єдності: посилення впливу жінок у політиці".

"Звісно, навчання потрібне, тому що тебе не сприймають серйозно і як депутата, і як фахівця, коли ти не розумієш, за що ти голосуєш. На заходах МРІ я була в Дніпропетровську і в Луцьку, і зараз як жінку в політиці мене запросили на цей семінар, це вже мій третій захід. Мені дуже подобається, я стала більш впевненою та зрозуміла, що я можу зробити. Одна річ, коли ти читаєш закони, і зовсім інша справа, коли тобі їх тренери розтлумачують на конкретному прикладі і вчать, як вони працюють. Так набагато легше. І коли ти приходиш з цим досвідом до своєї ради і виступаєш на сесії, вже опираючись на законодавчі джерела, то ти виглядаєш більш професійно, і ставлення до тебе зовсім інше", - зазначила Вікторія.

Усі жінки незалежно від віку прагнуть бачити на виборних посадах людей, які були б схожими на них. Вікторія своїм прикладом доводить усім українським жінкам та дівчатам, що бажання змінити світ навколо себе не просто мрія. Однак вона не стверджує, що бути депутатом міської ради – легке завдання для жінки. "Жінкам треба пояснити, що, так, в політиці є багато бруду. Але якщо ви туди не підете, його буде ще більше", - каже Вікторія. Тому вона знає, що її завданням є залучення дедалі більшої кількості сильних і безстрашних жінок у політику.

Досягнення та Історії