Всеукраїнське муніципальне дослідження свідчить про невдоволення станом медичних закладів ще до спалаху COVID-19

Дослідження
15 квітня 2020

Київ, Україна – Всеукраїнське муніципальне опитування (Рейтинг), проведене Центром аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту (МРІ), виявило занепокоєння громадян щодо стану медичних установ країни ще до початку поширення COVID-19, та водночас – задоволення результатами роботи органів місцевої влади. 

«Ще до початку пандемії COVID-19 поліпшення медичних закладів було ключовим пріоритетом для українців, – сказав Стівен Нікс, Регіональний Директор МРІ у Євразії. – Зараз, як ніколи, українцям потрібні дієві та ефективні органи місцевого самоврядування для вирішення цієї глобальної кризи в галузі охорони здоров'я».

Мешканці двадцяти трьох з-поміж 24 обстежених міст визначили поліпшення стану медичних закладів одним із трьох ключових пріоритетів у діяльності новообраних посадових осіб, чіткий сигнал для кандидатів на місцевих виборах в України 2020 року. В усіх охоплених опитуванням містах, за винятком трьох, більшість або відносна більшість респондентів оцінили стан своїх медичних установ як «жахливий» або «поганий». У місті Вінниця, де рейтинг медичних установ був найвищим, лише 30 відсотків громадян оцінили їхній стан на «добре» чи «відмінно». У Миколаєві, де медичні заклади отримали найнижчий рейтинг, 59 відсотків мешканців вважають їхній стан «поганим» або «жахливим».

Частка респондентів, які вважають, що справи в їхньому місті «рухаються у правильному напрямку», є вищою на муніципальному рівні, ніж по країні в цілому. Оптимізм щодо майбутнього країни на національному рівні знизився у порівнянні з результатами муніципального опитування, проведеного у вересні 2019 року; водночас мешканці 14 з 24 обстежених міст були «скоріше задоволені, ніж незадоволені» роботою свого міського голови. У Хмельницькому та Івано-Франківську 80 відсотків громадян задоволені роботою міського голови, а у Чернігові – 79 відсотків. У містах, де респонденти дали високу оцінку роботі муніципальних служб (наприклад, Вінниця, Івано-Франківськ, Чернігів та Хмельницький), також спостерігалися найвищі рейтинги міських голів та міських рад. 

Опитування також показує значний інтерес мешканців усіх міст до участі в демократичних процесах: більшість респондентів заявили, що пішли б голосувати, якби місцеві вибори відбулися наступної неділі. Наприклад, 82 відсотки респондентів у Хмельницькому сказали, що вони братимуть участь у місцевих виборах. Опитування також показує, що значна частина українців у шістнадцяти з двадцяти чотирьох міст не визначилися з підтримкою якоїсь певної партії – свідчення того, що місцеві вибори в Україні, які відбудуться у жовтні, можуть бути високо конкурентними. 
 

Методологія

Це опитування проводилося соціологічною групою «Рейтинг» (Rating Group Ukraine) на замовлення Центру аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту в період з 25 січня по 17 лютого 2020 року. Збір даних проводився у 24 містах України (у Києві та всіх обласних центрах, а також у Маріуполі та Сєвєродонецьку в Донецькій та Луганській областях) шляхом особистого інтерв'ю громадян України віком від 18 років і старше. Вибірка охоплює середньостатистичних мешканців міст і є репрезентативною за віком і статтю. Статистична похибка не перевищує ± 3,5 відсотка, а коефіцієнт досяжності становив 63,9%. Опитування стало можливим завдяки безкорисливій підтримці американського народу за сприяння Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Популярні ресурси