Дослідження чотирьох міст України підкреслює важливість реформи децентралізації

Дослідження
08 листопада 2019

У травні та серпні 2019 року Міжнародний Республіканський Інститут (МРІ) провів дві хвилі дослідження в Білгород-ДністровськомуЗапоріжжі, Чернігові та Ужгороді. Дослідження демонструє відмінні пріоритети та високі очікування жителів міст до місцевої влади. Англійською дослідження можна переглянути: Білгород-ДністровськийЧернігівУжгород та Запоріжжя.

Впродовж останніх трьох років в Україні впроваджується політика децентралізації, метою якої є підтримка місцевих органів влади для ефективного задоволення потреб громадян. У підтримки цієї мети дослідження Центру аналізу та соціологічних досліджень МРІ надає представника місцевої влади, політичним партіям та активним громадянам інформацію про потреби та пріоритети жителів міст. 

Серед чотирьох опитаних міст, Чернігів виділяється найвищим рівнем оптимізму щодо напрямку в якому рухається місто. Відповідно до дослідження, 80% респондентів, які були опитані в серпні, в Чернігові вважають, що їхнє місто рухається у правильному напрямку, водночас у Білгород-Дністровському 31% опитаних, а в Ужгороді та Запоріжжі 41 та 44 відсотки відповідно. Такий високий рівень оптимізму в Чернігові може бути пов’язаний з високим рівнем популярності харизматичного міського голови.

Серпневе дослідження демонструє рівень залученості місцевого населення чотирьох міст. Тридцять чотири відсотки опитаних жителів Чернігова зазначили, що вони брали участь у розв’язанні проблем міста протягом останнього року. В інших містах відсоток громадської залученості є дещо меншим: 23% в Ужгороді, 21% в Білгороді-Дністровському та найнижчий показник – 20% в Запоріжжі.  

Жителі усіх чотирьох міст виявили бажання брати участь у місцевих виборах, якби вони проводились достроково в жовтні 2019 року. Наразі місцеві вибори заплановані на жовтень 2020, але високий відсоток респондентів, що висловили бажання взяти участь в потенційному голосуванні, демонструє рішуче бажання здійснювати зміни методом виборів.

Присутні певні варіації того, як респонденти розставляли свої пріоритети. Окрім широкого спектра подібних настроїв в містах, жителі Ужгорода ідентифікують муніципальну інфраструктуру (наприклад дороги та тротуари) та збір сміття як ключові сфери, які потребують додаткової уваги з боку місцевої влади. В свою чергу жителі Чернігова надають більшу вагу питанням пов’язаним з медичними закладами для пріоритетності роботи місцевої влади. Жителі інших міст різною мірою виділили важливість розвитку медичних установ, шкіл, житлово-комунальної сфери та громадського транспорту, як основних галузей, які потребують покращення. Така відмінність у пріоритетах вказує на необхідність місцевих ініціатив відповідати конкретним пріоритетам мешканців міст.

МРІ працює в Україні з 1994 року і допомагає у розвитку ефективних державних структур, проводити тренінги для тисяч учасників політичних партій та активістів громадського суспільства, представників недорепрезентованих груп в політичному процесі, таких як жінок та молодь.

Методологія

Дослідження проводились Соціологічною групою «Рейтинг» на замовлення Центру аналізу та соціологічних досліджень у чотирьох містах – Білгороді-Дністровському, Запоріжжі, Чернігові та Ужгороді. Метод опитування - особисте інтерв'ю у респондента вдома.

Під час кожної з хвиль було опитано 1200 жителів міст Білгород-Дністровський, Запоріжжя, Чернігів та Ужгород віком 18 років і старше, які мають право голосувати. Вибірка репрезентативна за статтю та віком. Коефіцієнт досяжності респондентів – у Запоріжжі 61.4% для хвилі 1 та 60.5 % для хвилі 2, в Ужгороді 65.3% для хвилі 1 та 62.5 % для хвилі 2, у Білгороді 60.7% для хвилі 1 та 59.8 % для хвилі 2, У Чернігові 63.6% для хвилі 1 та 62.2 % для хвилі 2. Допустима похибка не перевищує 2.8%.

Дослідження стало можливим за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Усі висловлені судження, є думками авторів і не обов'язково відображають погляди USAID або уряду Сполучених Штатів.

Популярні ресурси